Koncert uczniów i koncert nauczycieli w zakopiańskiej "Atmie"


W bieżącym roku szkolnym, Szkoła Muzyczna I stopnia w Łącku ponownie wzięła udział w projekcie Muzyka w Muzeum, realizowanym przez Muzeum
Narodowe w Krakowie i tamtejszą Akademię Muzyczną.


Podobnie jak dwa lata temu, w willi Atma w Zakopanem – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie – w ramach projektu odbyły się dwa koncerty.


24 lutego 2016 r., ok. 50-cioosobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami, wyjechała do stolicy Tatr, aby cieszyć się emocjami, jakie niosły ze sobą obydwa wydarzenia artystyczne.


O godz. 11.00 w Atmie wystąpili uczniowie: Amelia Waligóra (pf.), Karolina Jagieła, Amelia Basta i Agnieszka Pawłowska (vn) oraz Aleksandra Pyrdoł (fl.), którym na fortepianie akompaniowała nauczycielka szkoły p. Klaudia Strączek. Dwa razy zabrzmiało także trio trąbkowe w składzie: Bartłomiej Chrobak, Mateusz Domek i Bartosz Jagieła oraz Michał Mikołajczyk, Łukasz Jurkowski i Paweł Wysowski.


Uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Łącku, nie po raz pierwszy występowali dla tzw. szerszej publiczności. Oprócz turystów zwiedzających muzeum Karola Szymanowskiego, na koncert przybyła też liczna grupa młodzieży wraz z wychowawcami, ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Marusarzówny w Zakopanem.


Po udanym poranku muzycznym w Atmie, młodzi muzycy z Łącka wraz z opiekunami udali się do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza (oddział Muzeum Tatrzańskiego). Tam mieli okazję podziwiać styl zakopiański – jego architekturę i ornamentykę, a także kolekcję portretów Witkacego czy też wyroby szkoły koronkarskiej.


O godz. 16.00 ponownie wszyscy spotkali się w „góralskiej chałupie” – jak to o Atmie mówił Karol Szymanowski. Kameralny Koncert zimowy w wykonaniu muzyków – nauczycieli SM I st. w Łącku – podobnie jak koncert uczniów przyciągnął liczną publiczność.


Wystąpiły dwa duety: Maciej Mazur (vn) i Klaudia Strączek (pf.) oraz gitarzyści Piotr Hnatkiewicz i Damian Król. W pierwszej części rozbrzmiewały skrzypce
i fortepian. Artyści zagrali Allegro z Koncertu skrzypcowego D-dur KV 218 W. A. Mozarta, Walc-scherzo op. 34 P. Czajkowskiego oraz Cierpienia miłosne F. Kreislera. Część druga była zaproszeniem do innego świata barw. Duet gitarowy, wykonał utwory kompozytorów takich jak A. Ginastera (Danza de la moza donoza), E. Gismonti (Aqua e Vinho), S. Assad (wybrane trzy części z suity Summer garden), a na zakończenie zabrzmiał Taniec Młynarza Manuela de Falli (The Miller’s Dance).


Publiczność długo oklaskiwała muzyków. Prowadząca koncert Agata Stojewska, podsumowując obydwa wydarzenia artystyczne, w imieniu dyrektora Szkoły Muzycznej I st. w Łącku dr hab. Stanisława Strączka podziękowała zarządowi Atmy – pani Agnieszce Gąsienicy Giewont – za dotychczasową współpracę i możliwość koncertowania
w tak wyjątkowym miejscu. Życzenia realizacji kolejnych ciekawych wydarzeń artystycznych z zakresu różnych dziedzin sztuki, jak również Koncert zimowy - wpisały się
w jubileusz 40-lecia muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem.

 


Agata Stojewska