Regulamin Rekrutacji
Ocena kandydatów do I klasy szkoły odbywają się w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (art.365 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.-Prawo oświatowe
( Dz.U z 2017 r. poz.60,949,2203,2245) a także o Statut Szkoły Muzycznej I stopnia w Łącku.
- Do klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat ,którzy w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 7 lat albo 6 lat w przypadku o którym mowa art. 36 ust.1i2 ustawy oraz nie więcej niż 10 lat.
- Do wniosku należy dołączyć, w przypadku dziecka, które w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 6 lat - opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o psychofizycznej dojrzałości dziecka do podjęcia nauki szkolnej.
- Do klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia przyjmowani są kandydaci, którzy w danym roku kalendarzowym kończą co najmniej 8 lat oraz nie więcej niż 16 lat.
- Kandydat do szkoły składa w sekretariacie następujące dokumenty: kwestionariusz, podanie oraz opinię lekarską o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki w szkole, w terminie od 01 marca do końca terminu wyznaczonego przez Dyrektora Szkoły.
- Datę badania przydatności ustala Dyrektor Szkoły.
- Rekrutacja uczniów odbywa się na podstawie badania przydatności kandydatów z uwzględnieniem :
- uzdolnień muzycznych, badania słuchu muzycznego;
- poczucia rytmu;
- warunków psychofizycznych, inteligencji osobistej;
- predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie.
- Badanie przydatności kandydata do szkoły muzycznej I stopnia polega na:
- zaśpiewaniu dowolnej piosenki przygotowanej przez kandydata;
- wystukaniu wysłuchanego rytmu;
- badania słuchu muzycznego;
- inteligencji osobistej;
- powtarzaniu głosem usłyszanych dźwięków;
- zaśpiewaniu usłyszanej melodii;
- odgadywaniu ilości dźwięków w akordach
- sprawdzeniu predyspozycji manualnych i fizycznych;
- sprawdzeniu przydatności do gry na instrumencie.
- Punktacja w każdym z punktów protokołu egzaminu tj.:
- słuch /0-25 pkt./;
- poczucie rytmu /0-25 pkt./;
- pamięć muzyczna /0-25 pkt./;
- ocena ogólna /0-25 pkt/
- Uczeń, który otrzymał poniżej 50 pkt. nie może być przyjęty do szkoły.
- Po każdej części badania przydatności komisja lub zespoły kwalifikacyjne wpisują do protokołu uzyskane przez kandydatów wyniki.
- Z przebiegu badania przydatności komisja sporządza protokół zawierający listę kandydatów zakwalifikowanych i listę kandydatów nie zakwalifikowanych oraz uzyskane przez nich oceny.
- Decyzję o przyjęciu do szkoły podejmuje Dyrektor Szkoły na podstawie ostatecznej oceny z badania przydatności.
- Listę kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych podaje się do publicznej wiadomości w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia badania przydatności lub egzaminu wstępnego.
- Listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych podaje się do publicznej wiadomości nie później niż do dnia 5 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzone postępowanie rekrutacyjne.
- W indywidualnych przypadkach kandydat do szkoły może ubiegać się
o przyjęcie do klasy programowo wyższej niż pierwsza na podstawie egzaminu. - Decyzję o przyjęciu kandydata do klasy wyższej niż pierwsza podejmuje Dyrektor szkoły na podstawie ustalenia przez komisję predyspozycji i poziomu umiejętności odpowiadających programowi klasy, do której kandydat ma być przyjęty.
- W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość przyjęcia ucznia
z innej szkoły tego samego typu na podstawie świadectwa i egzaminu. - W szczególnie uzasadnionych przypadkach uczeń może być przyjęty do szkoły
w ciągu roku szkolnego na podstawie zdanego egzaminu. - Tryb informowania kandydatów o przyjęciu lub nie przyjęciu polega na:
- pisemnym powiadamianiu kandydatów;