Jubileusz 10-lecia Szkoły Muzycznej I st. w Łącku- Koncert Kameralny

koncert kameralny jubileuszowy 001

koncert kameralny jubileuszowy 002

koncert kameralny jubileuszowy 003

koncert kameralny jubileuszowy 004

Na jubileuszowy koncert kameralny złożył się występ pedagogów szkoły oraz Profesorów Akademii Muzycznej w Krakowie, a także wykładowców Małopolskiej Akademii Talentów – międzynarodowego kursu muzycznego, którego współorganizatorem jest łącka szkoła muzyczna. Program koncertu był bardzo zróżnicowany, dzięki czemu każdy z słuchaczy mógł „wysłyszeć coś dla siebie”, ale także zachwycić się niebanalną interpretacją utworów, zaproponowaną przez każdego z wykonawców.

Na początek zabrzmiała muzyka hiszpańskiego saksofonisty i kompozytora  Pedro Iturralde’a: Pequena Czarda, którą wykonali pedagodzy szkoły Arkadiusz Baran (saksofon) i Anna Drożdż (fortepian).

Zaraz potem wystąpiła solistka Klaudia Syjud (fortepian), która zagrała siedem z 12-tu wirtuozowskich Etiud op. 33 Karola Szymanowskiego.

W dalszej części koncertu zabrzmiał duet w wykonaniu muzyków związanych z krakowską Akademią Muzyczną: Wioletta Strączek (flet) i Elżbieta Baklarz (harfa) zaproponowały gościom wysłuchanie Fantazji – Casilda Fantasy – Franza Dopplera w opracowaniu Antonio Zamary.

Kontrastujący barwą i równie interesujący był kolejny utwór: Kaprys 4 op. 18 Henryka Wieniawskiego – zaprezentował go Mariusz Monczak (skrzypce), profesor i wykładowca Małopolskiej Akademii Talentów.

Przedostatnim utworem było Duo na skrzypce i altówkę czeskiego kompozytora Karela Janečka, które wykonały Oriana Masternak (skrzypce) i Maria Dutka (altówka) – artystki prowadzące klasy instrumentalne w krakowskiej Akademii Muzycznej, a także współpracujące w ramach Małopolskiej Akademii Talentów.

Na finał zabrzmiał jakże dostojny Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina. Wykonał go światowej sławy pianista i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie Marek Szlezer. Blasku muzyce dodał też fakt, iż wykonanie miało miejsce na najwyższej klasy instrumencie firmy Fazioli, który sprowadzony został do Łącka specjalnie na uroczystości jubileuszowe szkoły.

            Koncert kameralny – jak i cała uroczystość – odbił się szerokim echem w mediach i wśród lokalnej społeczności. Świadczy o tym m.in. obszerna relacja zamieszczona w Gazecie Krakowskiej, a także opinie i gratulacje mieszkańców składane na ręce Dyrektora szkoły.

A. Stojewska