WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 001

WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 006

                                             

25 kwietnia 2017 r. młodzież Szkoły Muzycznej I stopnia w Łącku udała się na wycieczkę do Niepołomic. Głównym celem wyjazdu był udział w koncercie kameralnym Komnata dźwiękiem utkana w wykonaniu Wioletty Strączek i Klaudii Syjud, który tego dnia miał miejsce na Zamku Królewskim. Ów koncert, zorganizowany został jako jedno z cyklicznych wydarzeń, odbywających się w ramach obchodów jubileuszu 10-lecia łąckiej Szkoły Muzycznej.

Pobyt w Niepołomicach rozpoczął się zwiedzaniem Izby Regionalnej – oddziału Muzeum Niepołomickiego. Tam młodzież powitał kustosz Władysław Syran, który opowiadał, jak dawniej „postępowano” z ziarnami zbóż – jak wypiekano chleb i inne pyszności. Jedną z takich pyszności przygotowano dla młodzieży w ramach poczęstunku (ciepłe rogaliki, którymi uczniowie z ochotą częstowali się, popijając herbatką:-) ). W ramach warsztatów, każdy wycieczkowicz otrzymał wyrobioną porcję surowego ciasta, którą miał za zadanie uformować w wymyślony przez siebie kształt i pozostawić do wypieczenia. Wyobraźnia młodych artystów nie miała granic…

                                             WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 007  

WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 008                                          

Z Izby Regionalnej, pod kierunkiem pana kustosza uczniowie wyruszyli zobaczyć niepołomicką hodowlę strusi, a następnie Kopiec Grunwaldzki. Piękna, słoneczna pogoda zachęciła wszystkich do wejścia na Kopiec, aby stamtąd podziwiać panoramę urokliwego miasteczka. Podczas pobytu poza Izbą Regionalną wypiekały się „pomysły” uczniów, które po powrocie z Kopca otrzymali i zjedli.

WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 009

 

                                      WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 010       

Kolejną atrakcją był Zamek Królewski z XIV w. przebudowany w stylu renesansowym w XVI w. Oprócz pojedynczych komnat, zwiedzanie obejmowało Kaplicę Zamkową, w której obejrzeć można było unikatowe dokumenty królewskie i papieskie (m.in. najstarsze: akt utworzenia parafii z 1350 roku oraz akt erekcyjny i donacyjny kościoła wystawiony przez Kazimierza Wielkiego w dniu konsekracji świątyni w 1358 r.), a także przedmioty sztuki sakralnej. Następnie wszyscy udali się na dwie wystawy. Pierwsza z nich – Niepołomice. Miasto, czas i ludzie – przybliżyła historię Niepołomic i Niepołomiczan od pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej do wybuchu II Wojny Światowej. Druga zaś – Wystawa Trofeów Myśliwskich – była „podróżą” po Puszczy Niepołomickiej, gdzie pani przewodnik przybliżyła jej historię, odpowiadając też na pytania młodzieży o bogactwo świata zwierząt.

WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 011

 

                                              WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 013

Z Zamku Królewskiego młodzież udała się do jedynego w Polsce Muzeum Fonografii, znajdującego się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Tam, w siedmiu salach podzielonych na poszczególne okresy historii zaprezentowanych zostało ok. 150 eksponatów fonograficznych. Pani przewodnik podkreśliła, iż wiek niektórych z nich sięga nawet 130 lat. W muzeum można było zobaczyć zapomniane już dziś urządzenia do odtwarzania dźwięku, a przy tym poczuć klimat minionych epok. 

WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 012

                                             

WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 002

Po pełnym pozytywnych wrażeń pobycie w Centrum Dźwięku, uczestnicy wycieczki przeszli spacerem do Rynku, gdzie spędzili pozostały czas wolny. Następnie na godz. 16.00 ponownie przybyli do Zamku. W Komnacie Akustycznej odbył się główny punkt programu wycieczki: koncert kameralny Komnata dźwiękiem utkana. Po wysłuchaniu jakże atrakcyjnego wykonania wybranej literatury muzycznej – młodzież wyruszyła w drogę powrotną do Łącka.

A. Stojewska

WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 003

WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 004

WYCIECZKA DO NIEPOLOMIC 005