Koncert Gitarowy- Krynica 2014 r.
 

XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej i Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza- Krynica 2014

Dnia 19 lutego w starym Domu Zdrojowym w Krynicy odbył się koncert gitarowy Jorge Cardoso z Argentyny na którym byli uczniowie naszej szkoły.
Jorge Cardoso- profesor zwyczajny Królewskiego Uniwersytetu w Madrycie, kompozytor, naukowiec, lekarz i profesor gitary, występował z koncertami w Europie, Azji, Ameryce i Afryce, uczestnicz w międzynarodowych spotkaniach, festiwalach, kursach, kongresach i seminariach, oraz koncertując w radio i telewizji na całym świecie. Skomponował ponad 400 utworów na gitarę solo, na dwie gitary albo gitarę i skrzypce, gitarę i altówkę, gitarę i wiolonczelę( lub gitarę i flet), tercetów i kwartetów gitarowych( na cztery gitary albo gitarę w zestawieniu z instrumentami smyczkowymi lub dętymi),koncertów na gitarę oraz licznych pieśni. Wykonywane są one przez gitarzystów całego świata i nagrane przez ponad 150 wykonawców wśród których warto wymienić utwory zamieszczane na CD nagranym przez Dawida Russella pt: „Aire Latino”, wyróżnionym w 2004 r. nagrodą Grammy w kategorii najlepszej płyty muzyki klasycznej.
Jest autorem podręczników gry na gitarze oraz interpretacji, a także historycznych opracowań na temat rytmów i form muzycznych występujących w krajach Ameryki Łacińskiej. Jedna z jego publikacji-„ Nauka i metoda techniki gitarowej” -została przełożona również na język polski.
Jorge Cardoso jest laureatem najwyższych nagród przyznanych w licznych konkursach i festiwalach w Argentynie i na świecie. Stworzył Madrycką Gitarową Orkiestrę Kameralną, był prezesem międzynarodowej organizacji promującej muzykę latynoamerykańską(GUIA) oraz dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali gitarowych m.in. w Posadas , ( w Argentynie),Alzacji, Maroku i Francji. Jego zdumiewająca twórczość w połączeniu z pełnymi wirtuozerii i emocji wykonaniami sprawiła, że międzynarodowa prasa muzyczna jednogłośnie okrzyknęła go żywą legendą gitary.